Ali Shobeiri

Bir üniversite profesörü düşünün. Hızlı koşmaya aşık, dağlara tırmanmaya tutkulu ve mavileri keşfetmeye çok meraklı olsun.

Bir üniversite profesörü düşünün. Hızlı koşmaya aşık, dağlara tırmanmaya tutkulu ve mavileri keşfetmeye çok meraklı olsun. İşte karşınızda Ali Shobeiri ve kısa hikayesi.

Ali hayatı boyunca başarıdan başarıya koşmuş. Dağcılar arasında efsane olan birçok zirveye çıkmış (Everest dahil), ufak yaşlardan beri sprinter olarak koşuyla uğraşmış ve gerçekten çok başarılı bir akademik kariyer sahibi olmuş. Ali hayat felsefesi olarak hep önündeki engelleri en kısa sürede ezip geçmeyi düşünmüş. Serbest dalış nedir diye okuyup araştırdığında bu felsefeye alternatif başka bir yol daha olabileceğini anlayıp çok geçmeden de Medfish’i bulmuş. Geçtiğimiz haftalarda düzenlediğimiz Combo Haftalardan bir tanesinde Ali öğrencimiz oldu ve bakın neler oldu?

Combo haftanın ilk kısmında Ali’ye çok sağlam bir serbest dalış temeli kurmaya çalıştık. Nefes tutma egzersizleri, dalış teknikleri ve ileri seviye eşitleme becerileri derken Ali’nin derinlikleri de yavaş yavaş artmaya başladı. Temeller oturduktan sonra suyun altındaki verimliliği arttıran teknikler üzerinde durmaya başladık. Her ne kadar Ali yeni derinlikleri keşfetmeye hep hazır ve istekli de olsa da en çok zamanı onu yavaşlatmaya harcadık diyebiliriz. Bir haftanın sonunda ise daha önce hayatında hiç serbest dalış yapmamış Ali’yi neredeyse 30m’ye rahat rahat dalıp çıkabilen bir serbest dalgıç haline getirdik.

Ali Shobeiri’yi Level 3 programında yeni rekorlar kırarken izlemek için sabırsızlanıyoruz ve ailemizin yeni üyesini Hollanda’ya uğurluyoruz.

ali shobeiri